Ismert felbontások mobil eszközökön és monitorokon
A mobil eszközök és a számítógépek technikai fejlődése magával vonta a képernyőméretek és felbontások méretbeli fejlődését is.
A 2000-es évek elején még a 800x600 pixeles felbontás számított uralkodónak, de hamar megkezdődött az ennél kisebb felbontások fokozatos eltűnése, illetve a nagyobb rezolúciók elterjedése. A folyamat nagyrészt kiszámíthatóan zajlott, noha a 2000-et követő években a változás még relatív lassan zajlott.
2004-ig kellett arra várni, hogy az 1024x768 felbontás egyértelműen maga mögé utasítsa a korábban elterjedt 800x600 pixeles felbontást. Ez a lépés egyértelmű jele volt a tendenciának, miszerint a technikai fejlődés a méretbeli növekedés igényével párosul.
Az 1024x768-as felbontás 2006-ban ért a csúcsra, amikor a kijelzők 57 százalékát uralta. Ezután viszont megkezdődött a visszaszorulása; egyre több ennél is nagyobb felbontást alkalmazó monitor jelent meg a piacon.
A 2010-től kezdődően meghatározó arányban váltak a piac szereplőivé az 1280x800, 1280x1024, 1366x768 és 1920x1080 felbontást kiszolgáló eszközök. Mindezek mellett számos egyéb rezolúció is labdába rúgott, amelyek kisebb piaci jelenlétre voltak képesek.
Napjainkban a monitorok csaknem harmada az 1366x768 pixeles felbontást szolgálja ki. Ez vált a legelterjedtebbé a lakosság körében. A tendencia teljesen érthető, hiszen lakossági felhasználás esetén ez a méret kellően kényelmes használhatóságot tesz lehetővé.
A mobil eszközök színre lépésével és elterjedésével új felbontások és új elvárások születtek. Magától értetődő, hogy egy okostelefon vagy egy táblagép nem jeleníthet meg 4096 pixelt egy sorban. Ha el is tekintünk a megvalósítás technikai nehézségeitől, az ilyen jellegű „részletességre” az emberi szemnek nincs szüksége.
A felbontások széles spektruma elsősorban a webes felületek készítőit állította kötelező feladat elé, hiszen a honlapokat mindenképpen olyan módon kell megalkotniuk, hogy azok megfelelő felhasználói élményt nyújtsanak eszköztől és felbontástól függetlenül is.
A különböző hordozható eszközökön leginkább elterjedt felbontásokról készült egy átfogó mérettáblázat: MyDevice. Ami külön egy jó pont, hogy azt is nyomon követhetjük, hogy mekkora az adott eszköz fizikai felbontása és mekkora a felbontása, amit CSS-el rajzoltatunk ki. Vagyis mekkora a weboldalak megjelenítésére szolgáló felbontás.