Az UI és UX fejlődése a WordPress-ben
Az UI és az UX két sokat emlegetett kifejezés a webdizájnerek körében. Nincs ez másként azok esetében sem, akik WordPress tartalomkezelő rendszerrel dolgoznak.
Hajlamosak vagyunk a két fogalmat felcserélni egymással, vagy ugyanazzal a jelentéstartalommal ellátni. Pedig az UI és az UX két teljesen különböző, noha egymással kompatibilis fogalom. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mit is jelentenek ezek a fogalmak és milyen trendek vonatkoznak rájuk. Azt is látni fogjuk, miben hasonlóak és miben különböznek egymástól.
Mi az UI?
Az UI rövidítés az angol User Interface kifejezésből származik, ami nagyjából felhasználói felületet jelent. Magába foglalja a felület minden olyan elemét, amely kapcsolatot teremt a felhasználó és a számítógép között. Az UI elemek közé soroljuk a különböző kapcsolókat, gombokat, csúszkákat, jelölőket. Az érintőképernyős eszközök esetében ezek kialakítása még fontosabb szerephez jut.
A mai modern számítástechnika azon alapul, hogy a felhasználó milyen módon képes kapcsolatba kerülni egy honlappal, applikációval vagy akár egy operációs rendszerrel. A jó UI a következő tulajdonságokkal rendelkezik: tiszta, átlátható, felismerhető, esztétikus, intuitív és hatékony.
Mi az UX?
Az UX az angol „User Experience” kifejezésből ered, ami felhasználói élményt jelent. Az UX magába foglal mindennemű felhasználói interakciót, ami a rendszer használata közben végbemegy; legyen szó fizikai interakcióról, felhasználói felületről, viselkedésről vagy a felhasználói érzelmekről és befolyásolhatóságukról.
Az UX dizájn alapja maga az ember, akinek felhasználói szokásait tapasztalattá lehet alakítani, így válnak érthetővé a számítógépek és eszközök használatának rejtelmei. A valódi UX dizájn tesztelés lefolytatása mellett készülhet, amelyben mintacsoportok vesznek részt. Sokszor önkéntesek segítenek a munkában, de nem ritka, hogy a munka bevont tesztelő táborral folyik.
A felhasználói élmény vizsgálata olyan tényezők megfigyelésével történik, mint az ergonómia, a mozgás elemzése, a felhasználó megszólítása és a válasza. Konkretizálva az UX-ben számos tényező játszik szerepet: a gombok megjelenése, a gombok kattintásának érzékeltetése, a felhasználó érzelme válasza a gombok kattintása előtt, közben és után.
Az UI rövid története
Utazzunk vissza az időben, mikor még a képernyők csak a zöld színt voltak képesek megjeleníteni. Ekkor a felületek a legtöbb esetben csupán szöveges részeket tartalmaztak, a hangszórók pedig alig haladták meg egy biciklicsengő képességeit.
A '80-as évek nagy eseménye volt a grafikus felhasználói felület (GUI) megszületése. A grafikai képességek fejlődésnek indultak, de a 320 pixeles képernyőt még mindig nagy felbontásúnak tartották. Ebben az időben jelentek meg a dobozos elrendezések, amelyek már kattintható elemekkel is rendelkeztek.
Két évtizeddel ezelőtt a technikai fejlettségi szint korlátokat szabott az emberi kreativitás számára. Mára viszont ezek a korlátok tulajdonképpen megszűntek, ugyanis a webdizájnerek és programozók lehetőségeinek csakis a képzeletük és a tudásuk szabhat határt.
Az UX rövid története
A felhasználói élmény kifejezés Donald Norman-tól származik 1990-ből, noha időközben az ezzel kapcsolatos fogalmak és ötletek sokkal szélesebb spektrumot öleltek fel, amelyek között már meg kell említenünk a hatékonysági tényezők és a viselkedési problémák vizsgálatát is. Érdemes visszatekinteni az időben.
A mai értelemben vett UX modern fogalom, de a jelenség akár a 19. századra is visszavezethető. Az ipari forradalom szülte meg azt az igényt, ami termelékenység és a produktivitás fokozására ösztönözte az érdekelteket. Ehhez pedig a felhasználói igények eredményesebb kiszolgálására volt szükség.
A felhasználói élmény tehát megszületett és az élet normális velejárójává vált. Így születtek meg azok a termékek, amelyek kényelmesebbé és érdekesebbé teszik a mindennapokat. Nem kivétel a számítógép sem ez alól; gondoljunk a billentyűzet vagy az egér megalkotására, vagy haladjunk tovább az időben és jussunk el az érintőképernyőkig.
A WordPress UI és UX rövid története
A WordPress UI esetében a legtöbb változást az adminisztrációs felületen tapasztalhatjuk. Ezek a változtatások bizonyos esetekben a látogatók számára is jelentőséggel bírnak.
- A WordPress első verziója még igen kezdetleges adminisztrációs felülettel rendelkezett. Ekkor gyakorlatilag még csak a bejegyzések kategorizálása volt megoldott. Hamarosan lehetővé vált a bővítmények használata, a bélyegképek alkalmazása, egyéni mezők létrehozása, a bejegyzések előnézetének megtekintése, illetve még néhány hasznos funkció használata.
- 2005-ben az adminisztrációs felületen megjelentek az oldalak létrehozására vonatkozó funkciók, illetve a sablonok rugalmas használatának lehetősége. Ekkor már létezett úgynevezett WYSIWYG szerkesztőfelület, így programozási ismeret nélkül is szerkeszthetővé váltak a tartalmak. Megjelent az Akismet; mint tudjuk, a felhasználói élményt a spam áradat alapjaiban semmisíti meg. Illetve elkészült a kép- és fájlfeltöltés kényelmes eszköze.
- A 2007-es esztendő is számos újítást és fejlesztést hozott: elkészült a helyesírás ellenőrző, adottá vált a címkézés lehetősége, értesítéseket kaphattunk a frissíthető bővítményekről, illetve megtörtént az átirányítások kezelése.
- 2008-ban is jelentős fejlesztések történtek: egy kattintással frissíthetővé váltak a bővítmények, fejlettebbé vált a grafikus szerkesztőfelület, illetve számlálóval egészült ki... Már az adminisztrációs felületen is válaszolhattunk a hozzászólásokra. Megjelentek a gyorsbillentyűk, illetve sok más kisebb fejlesztés történt.
- 2009-től már lehetőség volt globálisan kezelni a bejegyzéseket, akár tömegesen dobhattuk őket a kukába vagy vonhattuk vissza a törlést. Megjelent a beépített képszerkesztő és a videótartalmak kezelése is egyszerűbbé vált. Ebben az évben számos fejlesztés az egyszerűséget és a gyors kezelhetőséget szolgálta: ilyenek voltak az egy kattintással telepíthető sablonok vagy az egyszerűen kezelhető oldalsávok.
- 2010-től a fejlesztők az API-knak köszönhetően egyéni fejléceket, oldalsávokat, háttereket, menüket tervezhettek és alkalmazhattak. A MultiUser funkcióknak köszönhetően egyetlen telepítés lehetővé tette több webhely kezelését.
- Az UI tekintetében a 2011-es esztendő jelentett áttörést, amikor a WordPress sokkal modernebb felülettel jelentkezett, amely egész képernyős szerkesztővel is rendelkezett. A WP használata egyszerűbbé és gyorsabbá vált, amihez új tipográfia, dizájn és kód párosult.
- 2012-ben megtörtént a képfeltöltés, valamint a galéria tartalmak opcióinak fejlesztése. A színválasztó segítségével bárki a maga ízlésére formálhatta a megjelenést, legalábbis választhatott, melyik a szimpatikusabb stílus.
- 2013-ban már lehetőség volt a biztonsági frissítések automatizálására, illetve megjelent az automatikus mentés. Ezek jelentős hatást gyakoroltak az UX szempontokra. Ezek mellett megjelent az erősebb jelszót ajánló alkalmazás, a videótartalmak beágyazásának natív támogatása és sok egyéb.
- 2014-ben világossá vált, hogy a mobil eszközöket használók számára is kényelmesebbé kell tenni a munkát. Egyszerűsített kényelmes tipográfia, jobb média menedzsment, új előnézeti lehetőségek jelentek meg...
Mint látható, a WordPress fejlesztői sokat dolgoztak azon, hogy a rendszer jobb felhasználói felületet kínáljon mind az adminisztrátorok, mind a végfelhasználók számára.
Mit tartogat a jövő?
A legtöbb dolog állandó változáson megy keresztül. Néhány előtérbe kerül és tökéletesedik. Összegyűjtöttünk egy listát azokról az elemekről és szempontokról, amelyekre a jövőben érdemes lesz figyelni.
Görgetés, görgetés, görgetés...
Vélhetően a görgetés válik az új UI trenddé a legtöbb honlap esetében. Minél több felhasználó használ mobil eszközöket, ez annál nagyobb jelentőséggel bír, ugyanis a görgetés sokkal kényelmesebb a kattintásnál. Intuitív megoldás, ami a betöltődés idejére is pozitívan hat.
Flat UI
A flat dizájn már ma is meghatározó. A 3D gomboknak és az ormótlan árnyékolásoknak befellegzett. A flat dizájn egyszerűbb és jobban működik a mobil eszközökön.
Minimalizmus
Ahogyan a flat dizájn esetében is említettük, elmúltak azok az idők, amikor a túldíszítettség volt a menő. A jövő honlapjait minden bizonnyal a minimalista stílusok uralják majd.
Dinamikus hátterek
A videó üzenetek közvetítésére sokkal gyorsabb és részletesebb, mint a szövegé. A tendencia minden bizonnyal folytatódik; egy jó kép, fotó vagy akár videó többet mond ezer írott szónál.
Csempék és kártyák
Elsősorban a Pinterest honosította meg a csempékre és kártyákra hasonlító megjelenést, ami minden bizonnyal a WordPress esetében is terítékre kerül.
Tipográfia
A tipográfia egyre nagyobb figyelmet kap, hiszen sokszor egy márka alapvető arculatát határozza meg. Ma már a dizájn szerves része, amely hozzájárul a stílus és hangulat megteremtéséhez.
Személyre szabott felhasználó élmény
A személyre szabott tartalom már jelentős szerepet játszik az online kereskedelemben, illetve a webáruházak konverziónövelésében. Hamarosan eljöhet az idő, amikor a felhasználói élményt is személyre szabottan kínáljuk. Az Analytics hasznos információkkal szolgál a látogatók paramétereinek megértésében. Ennek köszönhetően lehetőségeket adhatunk a látogatóknak, hogy maguk hozzanak döntéseket, milyen felhasználói élményre vágynak.
Az alapvető szabályok ugyanazok maradnak
Annak ellenére, hogy a flat dizájn lesz uralkodó, a gombok mégis gomboknak fognak látszani. A linkek linkeknek tűnnek majd és látni fogjuk, hogy azok kattinthatók. A fejezetek és a címsorok is ugyanazok maradnak. Az oldalak kialakítása összhangban kell legyen az egész honlappal, mindennek világosnak és érthetőnek kell lennie.
A fentiekben egy gyors áttekintést végeztünk, hogyan viszonyul egymáshoz a felhasználói felület és a felhasználói élmény, illetve számba vettük, milyen változáson megy át napjainkban a webdesign és a fejlesztés. Egy honlap sikerességéhez mindenképpen szükséges az UX szempontok figyelembe vétele. Valódi versenyben megkerülhetetlen tényező.