Egy spanyol művész felfedi a társadalom sötét oldalát
Egy spanyol művész, Luis Quiles sokkoló képeken tárja elénk a társadalom sötét és ellentmondásos oldalát. Quiles egyáltalán nem ódzkodik a kényes témáktól, mint a szexizmus, a kizsákmányolás, az erőszak és a homofóbia. A művész ezeket használja a hatás elérésére; művészeti készségeket hív segítségül a hatás elérése érdekében.
Luis Quiles művészete az ellentmondások körül forog; azt a fajta nyers valóságot jeleníti meg, amelyről az emberek nem szeretnek beszélni, és legfőképpen nem szeretik elismerni a probléma létezését. Sokak számára Quiles képei túlzottan is szókimondóak, de mindenki számára tartogat valamit, ami felhívja a figyelmet a félelemre és a megosztottságra. Tekintsünk meg néhányat Quiles alkotásaiból!
Quiles munkái mindig az aktualitásokból erednek, illetve valós eseményekre reflektálnak; legyen szó a pop kultúráról, technológiáról, szegénységről, pénzvilágról vagy másról. Néha a képek mondandója az első pillanatig rejtve marad és csak az alaposabb szemlélődés után ér bennünket a sokk.
Egyes képek olyannyira szókimondónak sikerültek, hogy a DeviantArt cenzúrázta is őket, noha nem szegtek semmilyen szerződésben foglalt szabályt.
A művész munkája sokszor egyenesen nyugtalanító; nem erőltetett képregényekről van szó, hanem a valóság moderálatlan ábrázolásáról. Quiles ugyanazokat az ábrázolási formákat alkalmazza, mint a gyermekkönyvek, a portrék vagy a tájképek esetében, a képei láttán mégis felkapjuk a fejünket.
A nők szavazati joggal rendelkeznek, dolgoznak és számlákat fizetnek, de mindez nem jelenti azt, hogy a szexizmus korának vége szakadt volna.
Egy átlagos felhasználó napi 162 percet tölt a telefonjával. Sokan ennél is több időt szánnak kedvenc kütyüjükre, noha tagadhatatlanul „útban vannak” az életünk során. Quiles szerint végső ideje feltennünk magunknak a kérdést, hogy mi uraljuk a technológiát vagy a technológia ural minket.
Úgy tűnhet számunkra, hogy a modern társadalmunk boldog és gondtalan; minden üzlet ünnepi hangulattal, roskadásig pakolt élelmiszeres polcokkal és boldog popzenével vár bennünket. De mint mindennek, ennek is van sötétebb oldala. Quiles ezt a sötétséget ragadja meg a munkáiban; megmutatja a társdalom és az emberi lélek másik oldalát is.
Tudtad, hogy egyesek pénzt kapnak azért, hogy a testükre tetováljanak márkaneveket és logókat? Mások önként viselik a reklámmal borított ruháikat.
Quiles művészete sokszor erős érzelmeket, undort és borzongást vált ki az emberekből, mégis lehetőséget kínál, hogy másként tekintsünk a világra és a társadalomra, amelyben élünk. Minél többet tudunk a társadalmunkról, annál könnyebben megérthetjük a saját szerepünket benne.
Quiles népszerűsége egyre nagyobb; ezt jól mutatja a Instagram oldalát követők száma, illetve a Facebook lájkolói száma. Amíg kedvelők és követők lesznek, addig lesznek olyanok is, akik megvetik és gyűlölik a munkáit, illetve mindazt, amit képvisel. Quiles művészete mindig indulatokat gerjeszt; kinél ilyet, kinél olyat, de mindig figyelmet csikar ki magának.
Az igazság felfedése nem mindig elég, különösen a háború sújtotta régiókban, ahol rengeteg gyermek esik áldozatául a harcoknak és a szegénységnek. Ők soha nem érezhetik biztonságban magukat a haját otthonaikban.
A képek forrásai és további sokkoló alkotások a művésztől: Facebook, Instagram, DeviantArt